صفحه اصلي > اخبار موزه > اخبار موزه 
 


نسخه چاپي ارسال به دوست

برگزاری مراسم بزرگداشت و تجلیل استاد دکتر علی‌اکبر سیاسی در موزه
با حضور رئیس و استادان پیشکسوت دانشگاه، اعضای خانواده و جمعی از دوستداران استاد دکترعلی‌اکبر سیاسی، مراسم تجلیل و گرامیداشت این استاد بزرگ دانشگاه در موزه برگزار شد.

 

گالری عکس

مراسم تجلیل و گرامیداشت استاد دکتر علی‌اکبر سیاسی روز پنجشنبه 22 تیر 96  از ساعت 17 لغایت 20 در موزه ملی علوم پزشکی کشور برگزار شد. این مراسم که با حضور رئیس و استادان پیشکسوت دانشگاه، همچنین اعضای خانواده و جمعی ازدوستداران استاد برگزار شد.

پس از سرود جمهوری اسلامی و تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، دکتر جلیلی، رئیس موزه ملی علوم پزشکی ضمن خیرمقدم به حضار شرکت‌کننده در مراسم بزرگداشت استاد دکتر علی‌اکبر سیاسی گفت:  امروز همگی جمع شدیم تا بزرگداشت علم، شجاعت و شهامت، راستی و درستی، گذشت و انصاف، میهن‌پرستی و عشق به پیشرفت ایران عزیز را گرامی بداریم و همه این موارد در وجود دکتر سیاسی متبلور شده بود؛ و یاد کسی را گرامی می‌داریم که ایران را عزیز و بزرگ می‌خواست و درراه رسیدن به این هدف، از هیچ‌چیز ملاحظه نمی‌کرد و همواره در این راه ثابت‌قدم بود.

وی در ادامه با توصیه به مطالعه کتاب «گزارش یک زندگی» گفت: این کتاب به قلم خود استاد، وقایع زندگی ایشان را به تصویر می‌کشد و مطالعه آن برای همه، به‌خصوص جوانان نکات فراوانی خواهد داشت.
در ادامه برنامه دکتر ایرج سیاسی، فرزند استاد سیاسی در سخنانی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: واقعاً موهبت بزرگی است که انسان پدری داشته باشد که هم خودش او را دوست بدارد و هم دیگران و این افتخار بزرگی برای من است.

وی در ادامه  سخنان خود ریشه و دلیل اصلی زندگی پرشور و خستگی‌ناپذیر پدر را احساس دین به مردم سرزمینش عنوان کرد و گفت: پدر بیش از 60 سال باانرژی و بدون توقف در حال کار و ارتقا موقعیت کشور بود زیرا همواره بابت هزینه بورسیه‌ای که از طرف دولت برای اعزام ایشان به خارج از کشور هزینه شده بود؛ خود را مدیون مردم سرزمینش می‌دانست.

در ادامه برنامه دکتر فرجی دانا وزیر سابق علوم تحقیقات و فناوری و مشاور عالی رئیس دانشگاه تهران ضمن ابراز خرسندی از حضور در مراسم گرامیداشت دکتر سیاسی بیان داشتند:  از دکتر جعفریان بابت برگزاری این مراسم تشکر می‌کنم و پیشگام بودن دانشگاه علوم پزشکی تهران در برگزاری چنین مراسمی قابل‌تقدیر است؛ همچنین امیدوارم بتوانیم در جلسه‌ای بزرگ‌تر و باشکوه از این استاد برجسته تجلیل کنیم.
دکتر فرجی دانا آتانومی (استقلال) دانشگاه را میراث گران‌قدر دکتر سیاسی معرفی کرد و گفت: مبحث استقلال دانشگاه که در 15 بهمن 1321 به تصویب رسید؛ در سه حوزه «استقلال علمی»، «استقلال اداری و تشکیلاتی» و «استقلال مالی» قابل‌بررسی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان ابعاد علمی دکتر علی‌اکبر سیاسی پرداخت.
در ادامه علی دهباشی، سردبیر مجله بخارا با گرامیداشت یاد دکتر ایرج افشار، به بیان نکاتی از زندگی دکتر علی‌اکبر سیاسی به نقل از دکتر ایرج افشار پرداخت.

سخنران پایانی مراسم، دکتر علی جعفریان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بود که ضمن خیرمقدم به حضار شرکت‌کننده در جلسه گفت: به‌طور خاص از حاج‌آقا دعایی، مسئول محترم موسسه اطلاعات تشکر می‌کنم و ارادت قلبی خود را نسبت به ایشان ابراز می‌کنم همچنین از خانواده دکتر سیاسی، مسئولین موزه ملی علوم پزشکی و دکتر فرجی دانا که قبول زحمت کردند و در این مراسم شرکت کردند تشکر می‌کنم و امیدوارم این جلسه بتواند بخشی از دینی که جامعه دانشگاهی به شخصیت دکتر علی‌اکبر سیاسی دارد را ادا کند و استفاده مناسبی از این جلسه شود.

رئیس دانشگاه با اشاره به وجه برجسته دکتر سیاسی در تعریف رابطه «دانشگاه» با «حاکمیت»، گفت: دکتر سیاسی همواره معتقد بود که بین دانشگاه با سایر ادارات دولتی تفاوت وجود دارد و در اثر تلاش‌های ایشان و بخشی به علت نیاز حکومت این مسئله جاافتاده است که دانشگاه با سایر مجموعه‌های دولتی متفاوت است و مدل مدیریت و اداره آن بایستی متفاوت باشد.

دکتر جعفریان در ادامه با بیان خدمات دکتر سیاسی گفت: مورد اول پیگیری و تصویب استقلال دانشگاه بود که با درجاتی در آن موفق بودند؛ مورد دوم پایبندی به اصول در مدیریت دانشگاه بود که موارد متعددی از این روحیه در کتابشان موجود است و مورد مهمی که در سایه ریاست دانشگاهی ایشان تا حدی مغفول مانده، بحث اجباری و رایگان کردن تحصیلات عمومی بود که به جد پیگیر اجرای این طرح بودند.
وی افزود: ویژگی مهمی که باید در مورد دکتر سیاسی به آن اشاره کرد، پیگیری و اجرای همه این امور علی‌رغم نزدیکی به حاکمیت بود و ایشان هیچ‌گاه وجهه دانشگاهی خود را از دست نداد و اعتقاد داشت عملکرد دانشگاه درست، باید این‌گونه باشد و متناسب با شرایطی که داشت سعی می‌کرد این مواضع را اجرایی کند که در بعضی موارد موفق و طبعاً در بعضی دیگر ناموفق بود.

دکتر جعفریان در پایان با ادای احترام به مرحوم دکتر علی‌اکبر سیاسی گفت: یاد و نام استاد علی‌اکبر سیاسی را گرامی می‌داریم و قدردان زحمات و خدمات ایشان برای نهاد دانشگاه هستیم و آرزو می‌کنم روح ایشان در آرامش باشد.

بخش پایانی این نشست، پخش یک مستند در مورد زندگی استاد دکتر علی‌اکبر سیاسی بود و مراسم ساعت 20 به پایان رسید.

 

فایل زندگینامه دکتر علی اکبر سیاسی

 

تنظیم خبرو عکس : سرور قادری

 

 


١٠:٠٤1396/04/26 / شماره خبر : ٦٩٥٧٨ / تعداد نمایش : 293