بازدید معلمان و فرهیختگان منطقه 16 شهرداری از موزه

جمعی از معلمان و فرهیختگان منطقه 16 شهرداری تهران، از موزه‌ ملی تاریخ علوم پزشکی دیدن کردند.

تعدادی از معلمان و فرهیختگان، منطقه 16 شهرداری امروز 16 مهر 98 جهت آشنایی با نمادها و مضامین تاریخ حوزه سلامت کشور از موزه بازدید کردند.

این بازدید که به درخواست شهرداری منطقه 16 انجام شد. آن‌ها را با مجموعه آثار و ادوات پزشکی در حوزه سلامت در ابعادی وسیع‌ آشنا کرد و همین مسئله موجب شد تا شناختی بهتر از پیشینه پزشکی و سلامت ایران به دست آورند.

بازدید از بخش‌های مختلف موزه آن‌ها را با مجموعه تلاش‌هایی که برای تأمین سلامت مردم ایران از دوران 5000 سال پیش تا کنون در ایران صورت می‌گیرد آشنا کرد.

در حاشیه‌ی بازدید معلمان، با دو تن از آن‌ها گفت‌وگو کرده و نظرشان را در مورد موزه جویا شدم؛
اولین فردی که نظرش را در مورد موزه پرسیدم  یکی از معلمانی بود که در رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده و زمانیکه نمایشگاه دکتر سیاسی را مشاهد کرد خیلی خوشحال شد . وی در مورد بازدیدش گفت: امروز در میان موز‌ه‌هایی که بازدید کردیم موزه تاریخ علوم پزشکی برای من بسیار جالب بود؛ به ویژه نسخه خطی (طب المنصوری) منصوب به زکریای رازی، فکر می‌کنم با توجه به این‌که فعالیت اصلی موزه، آشنا کردن عوام مردم با تمدن و فرهنگ کهن پزشکی ایران است بهترین مکان برای حفظ آثار و نمایش آن همین مکان موزه است.

وی آشنایی با داروهای گیاهی طب سنتی را از دیگر دستاوردهای این بازدید برای خود عنوان کرد، درادامه گفت: تقریباً از تمامی قسمت‌ها بازدید کردیم. بیشتر بخش‌هایی که بازدید کردیم، برای ما ناشناخته و بسیار جالب بود اما در میان آن‌ها برای خود من بخش دواخانه نظامی، دامپزشکی، دیرین انسان شناسی، خیلی جالب بود. گستردگی اقدامات جهت کشف آثار کهن ایران و دستاوردهای پزشکی در این حوزه واقعاً تحسین برانگیز بود.


اما دومین نفری که نظر خود را در مورد این بازدید بیان کرد خانم چاهی، از سرپرستان گروه بود. وی نیز بازدید از موزه را یکی از جالب توجه‌ترین  بازدیدها برای خود و همکارانش دانست و آشنایی با پزشکی و سلامت کشور را مهم‌ترین دستاورد این بازدید عنوان کردو از آن به عنوان ؛ گنجینه پزشکی ایران نام برد، و اظهار داشت؛ من متوجه شدم که چقدر پزشکی و سلامت در کشور من قدمت دارد، که تا به حال من از آن‌ها بی‌اطلاع بودم ولی امروز با این خدمات ارزشمند آشنا شدم  و تاکید کردند که مدارس و مناطق مختلف آموزش و پرورش حتما باید دانش آموزان را جهت بازدید به موزه بیاورند.

عده ای از معلمان گفتند: اگر خودمان برای بازدید نمی‌آمدیم، این همه اطلاعات راجع به پزشکی و زحماتی که در این حوزه صورت گرفته به دست نمی‌آوردیم. بازدید از این‌جا واقعاً مفید است.

عکس وخبر: سرور قادری