برگزاری اولین همایش ملی موزه های دانشگاهی در دانشگاه تهران

اولین همایش ملی موزه های دانشگاهی، اردیبهشت ماه سال 1400 توسط دانشگاه تهران، در شهر تهران برگزار می شود.

به گزارش دفتر ارتباطات و امور رسانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در نشست خبری اولین همایش علمی و‌ جشنواره موزه های دانشگاهی کشور امروز دوشنبه ۲۶ ابان ماه اظهار کرد: همایش علمی و جشنواره موزه های دانشگاهی کشور اردیبهشت ماه سال اینده برگزار میشود.

وی در خصوص موزه‌های دانشگاهی کشور گفت: برخی از دانشگاه‌های کشور دارای موزه هستند و در دانشگاه تهران نیز موزه‌های مختلف و متنوعی وجود دارد مردم با ان اشنایی ندارند؛ سایر دانشگاه‌ها هم موزه‌هایی دارند که برای مردم معرفی نشده اند، در صورتی که با معرفی این موزه ها می توان بر سرنوشت تحصیلی دانش اموزان و دانشجویان تاثیر گذاشت.
دکتر سرسنگی درباره اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور بیان کرد : همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور با توجه به رسالت و مسئولیت اجتماعی دانشگاه تهران به صورت ملی در هفته میراث فرهنگی سال اینده برگزار خواهد شد. اساتید، دانشجویان و صاحبنظران می توانند مقالات خود را ارسال کنند. همچنین نوع برگزاری همایش بستگی به شرایط محدودیت ها به دلیل شیوع ویروس کرونا دارد، ممکن است حضوری و یا به صورت مجازی برگزار شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور یک همایش معتبر علمی است و کتاب مجموعه مقالات نیز چاپ می شود، افزود: دانشگاه‌هایی که دارای موزه هستند می‌توانند با شرکت در این جشنواره در باغ موزه نگارستان، موزه‌های خود را معرفی کنند.
وی با بیان اینکه دانشگاه تهران در هفته میراث فرهنگی برنامه‌های ویژه و متنوعی را برگزار خواهد کرد، تاکید کرد: امیدواریم همایش در سال دوم به صورت بین المللی برگزار شود چراکه دانشگاه های معتبری در دنیا، موزه های دانشگاهی دارند اما فرصتی برای شناسایی و همکاری میان انها فراهم نشده است.
دکتر سرسنگی با اشاره به اینکه اساسنامه شورای عالی موزه‌های دانشگاه تهران تدوین شده و پس از تصویب ان یک نهادی مختص موزه های دانشگاه تهران به ریاست رئیس دانشگاه خواهیم داشت. این شورا فرایند مدیریت موزه‌های در ادامه نشست دکتر مصطفی ده‌پهلوان دبیر علمی اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور درباره محورهای همایش گفت: محورهای همایش به دلیل اینکه میزان مشارکت ها افزایش و ضرورت ها احساس شود، کلی انتخاب شده اند.
دکتر ده پهلوان افزود: موزه‌های دانشگاهی و کارکردهای آن در جهان معاصر، موزه‌های دانشگاهی وگردشگری علمی- فرهنگی، موزه‌های دانشگاهی و مدیریت شهری، موزه‌های دانشگاهی و توسعه ی پایدار، نقش موزه‌های دانشگاهی در ارتقای علمی و فرهنگی دانشگاه، موزه‌های دانشگاهی و روابط بین المللی و موزه های نسل جدید دانشگاهی ( 1400).محورهای این همایش هستند.
وی ادامه داد: کمیته علمی همایش از میان مدیران موزه‌های دانشگاهی و کسانی که با مباحث موزه های دانشگاهی آشنایی دارند انتخاب شدند و مقالات همایش نمایه آی اس آی می گیرند. یکی از اهداف این همایش می تواند جمع آوری بانک اطلاعاتی درستی از موزه های دانشگاهی کشور باشد.
دبیر علمی اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور گفت: در برگزاری این همایش وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موزه ملی ایران، ایکوم ایران، موزه ملک و موزه علوم و فنون وزارت علوم و با همکاران دیگردر دانشگاه های مختلف همکاری خواهیم داشت.
در ادامه نشست محمدجواد جامه بزرگی دبیر اجرایی اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی کشور گفت: علاقه‌مندان تا روز چهارشنبه 30 بهمن ماه برای ارسال آثار خود فرصت دارند و داوری آثار ارسالی تا روز چهارشنبه 20 اسفند انجام می‌شود.
وی ادامه داد: افتتاحیه جشنواره و همایش علمی از روز دوشنبه 28 اردیبهشت سال آتی تا پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه با برگزاری نشست های تخصصی ادامه خواهد داشت. آیین اختتامیه جشنواره و همایش علمی نیز روز پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه با حضور اساتید و مهمانان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.
دبیر اجرایی اولین همایش علمی و جشنواره موزه‌های دانشگاهی ادامه داد: در صورت حضوری بودن جشنواره، حتما در باغ موزه نگارستان آثار موزه‌های دانشگاهی ایران نمایش داده می شوند اما در غیر این صورت نمایشگاهی به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *